25 ژوئن, 2024
قرص اسپیرولینا

قرص اسپیرولینا ، خواص قرص اسپیرولینا چیست ؟

قرص اسپیرولینا : قرص اسپیرولینا یک نوع مکمل حاوی انواع ویتامین و مواد معدنی شامل  B12 ،B6 ،B1 ،E ،A، اسید فولیک، روی، منیزیم، آهن، فسفر، کلسیم و… بوده که از جلبک سبز آبی تهیه شده است.

اسپیرولینا حاوی طیف متنوعی از مواد مغذی و ویژگی‌های کمک درمانی اثبات شده است که می‌تواند از این نظر مورد علاقه ورزشکاران و افرادی باشد که بدن آن‌ها نیاز به دریافت مکمل غذایی دارند.

شاید جالب باشد بدانید که نام این دارو به دلیل شکل مارپیچ جلبک، برای این مکمل، انتخاب شده است. این مکمل موارد مصرف دیگری نیز دارد. به طور مثال ضد التهاب بوده و برای کاهش علائم بیماری آرتروز (التهاب مفاصل)، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

فواید مصرف قرص اسپیرولینا

 شاخص های تغذیه فوق العاده خوب

قرص اسپیرولینا سرشار از ویتامین و پروتئین می باشد. به همین دلیل می تواند به عنوان یک مکمل غذایی در رژیم غذایی افراد قرار بگیرد و بدون هیچ عارضه جانبی خاصی نیاز های بدن را رفع کند.

مواد مغذی موجود در قرص اسپرولینا

هر ۱۰۰ گرم اسپیرولینای خشک شده دارای ارزش غذایی زیر می باشد: ( درصد به کار رفته شده نشان می دهد که چه میزان از نیاز بدن شما را می تواند تامین کند)

 کاهش وزن و لاغری به کمک مصرف قرص اسپیرولینا

اسپیرولینا یک ماده مغذی است که در مقابل اینکه می تواند نیاز های بدنی شما را تامین کند از کالری بسیار کمی برخوردار است. این ترکیب گیاهی حاوی مقدار زیادی پروتئین می باشد که می تواند شما را تا مدت طولانی سیر نگه دارد.

هم چنین به علت داشتن فیبر گیاهی، یک ترکیب چربی سوز به شمار می رود. فیبر به مدت طولانی تری در معده باقی می ماند و باعث می شود اشتهای کم تری داشته باشید.

علاوه بر این فیبر موجود در اسپیرولینا، به باکتری های مفید روده کمک می کند و باعث می شود غذا سریع تر هضم و دفع گردد. دفع سریع غذا، مانع از جذب تمام مواد غذایی در بدن می شود که این به معنای کاهش دریافت کالری در هر وعده غذایی و حتی میان وعده است.

تحقیقاتی که بر روی تاثیر اسپیرولینا در سال ۲۰۱۶ انجام شد نشان می دهد که افرادی که دارای اضافه وزن بودند و به مدت ۳ ماه به طور منظم از اسپیرولینا استفاده کردند شاخص توده بدنی یا BMI آن ها بسیار بهبود بخشیده شد و توانستند لاغر شوند.

قرص اسپیرولینا

قرص اسپیرولینا

 بهبود سلامت روده و اسپیرولینا

یک مطالعه در سال ۲۰۱۷ برای بررسی تاثیر مصرف اسپیرولینا بر روی باکتری های روده و عملکرد آن انجام شد. نتایج نشان می دادند که اسپیرولینا می تواند از باکتری های مفید روده را محافظت کند و به رشد آن ها کمک می کند. در نتیجه می توان گفت اسپیرولینا دارای خاصیت پروبیوتیک می باشد. بهبود عملکرد روده ها تا حد زیادی می تواند بدن را از شر یبوست و سموم اضافی بدن رهایی بخشد.

 اثر اسپیرولینا بر مدیریت دیابت

مکمل هایی که در آن ها از اسپیرولینا استفاده شده استا تا حد زیادی می تواند سطح قند خون ناشتا را در افراد کاهش دهد. قند خون ناشتا یک مشکل رایج در بین افراد دیابتی نوع ۱ و ۲ می باشد. این در حالی ست که استفاده از اسپیرولینا می تواند به حل مشکل و کنترل دیابت کمک کند.

کاهش قند خون، سطح انسولین بالاتر، بهبود شاخص های آنزیمی کبد نتایجی بودند که از بررسی های آزمایشگاهی مصرف اسپیرولینا بر دیابت به دست آمدند. هم چنین بسیاری از محققان اعتقاد دارند به دلیل خواص آنتی اکسیدانی موجود در اسپیرولینا، مصرف آن می تواند در درمان دیابت نوع ۱ نیز مفید باشد.

 کاهش کلسترول و اسپیرولینا

ساختارهای چربی در بدن می توانند اکسید شوند و باعث ایجاد بسیاری از بیماری ها در بدن شوند. این در حالی است که وجود آنتی اکسیدان های مختلف در اسپیرولینا از اکسید شدن ساختارهای چربی جلوگیری می کند.

مطالعات نشان می دهند که مصرف مکمل ها و عصاره اسپیرولینا می تواند کلسترول کل را کاهش دهد. کلسترول یک چربی ناسالم در خون می باشد که می تواند باعث گرفتگی رگ های بدن و بیماری های قلبی گردد.

مصرف اسپیرولینا به طور قابل توجهی باعث کاهش کلسترول کل، کاهش کلسترول بد خون ( LDL) و افزایش کلسترول خوب (HDL) می گردد. نتایج یک مطالعه در سال ۲۰۱۳ نشان می دهد که مصرف روزانه ۱ گرم اسپیرولینا باعث کاهش کلسترول کل شرکت کنندگان پس از ۳ ماه می گردد.

 کاهش فشار خون با قرص اسپیرولینا

بررسی های آزمایشگاهی نشان می دهند که علاوه بر کاهش کلسترول کل، مصرف اسپیرولینا تاثیر مثبتی بر روی کنترل فشار خون نیز دارد. مصرف عصاره اسپیرولینا به طور منظم به مدت ۳ ماه می تواند فشار خون و وزن افراد را کاهش دهد و از بروز بیماری های قلبی جلوگیری کند.

کاهش فشار خون به دلیل افزایش تولید اکسید نیتریک رخ می دهد. اکسید نیتریک یک مولکول سیگنالیک است که به رگ های خونی کمک می کند تا شل شده، گشاد شوند و فشار خون کاهش یابد.

 جلوگیری از بیماری های قلبی

کلسترول خون و فشار بالا هر دو با بروز بیماری های قلبی در ارتباط هستند. در نتیجه با مصرف منظم اسپیرولینا می توان از بروز بیماری های قلبی جلوگیری کرد. علاوه بر این تاثیرات آنتی اکسیدانی و ضد التهابی موجود در اسپیرولینا باعث سلامت قلب و بهبود عملکرد آن می گردد.

 اثر قرص اسپیرولینا بر افزایش متابولیسم بدن

مصرف قرص اسپیرولینا می تواند باعث افزایش متابولیسم بدن گردد. افزایش متابولیسم بدن باعث بالاتر رفتن سطح انرژی بدن و افزایش کالری مصرفی در هر روز حتی در حالت استراحت می شود. و این دقیقا چیزی ست که برای کاهش وزن بدن به آن نیاز داریم.

یک مظالعه در سال ۲۰۱۴ انجام شد که نشان می دهد مصرف روزانه ۶ میلی گرم اسپیرولینا باعث کاهش وزن، عملکرد بهتر هورمون های بدن، افزایش اثرات متابولیکی مفید و افزایش کیفیت و سلامت زندگی افراد می گردد.

کاهش علائم آلرژی

وقتی شخصی به گرده گیاهان، گرد و غبار و یا حیوانات حساسیت دارد ممکن است قسمت داخلی بینی او متورم شود. اسپیرولینا می تواند التهاب بینی را تسکین داده و هیستامین را در بدن کاهش دهد. کاهش آبریزش بینی، عطسه کردن، گرفتگی بینی و خارش علائم آلرژیکی هستند که مصرف اسپیرولینا می تواند آن ها را بدون بروز اثرات جانبی بهبود دهد.

 سم زدایی بدن با قرص اسپیرولینا

در بسیاری از مناطق جهان، مردم در معرض مسمومیت ناشی از آب های آشامیدنی آلوده و سایر منابع آلاینده می باشند. اسپیرولینا دارای خواص ضد سمی است که می تواند اثر آلایندهایی مانند آرسنیک، فلوراید، آهن، جیوه و سرب را در بدن از بین ببرد.

 بهبود سلامت روان و خلقی

اسپیرولینا منبع تریپتوفان می باشد. تریپتوفان یک نوع اسید آمینه است که باعث تولید سروتونین در بدن می شود. سرتونین یک هورمون مهم در سلامت روان می باشد.

علت بسیاری از مشکلات سلامت روان و خلقیات مانند افسردگی و اضطراب در بدن به علت کاهش سطح سروتونین در بدن می باشد. به همین دلیل مصرف مکمل های حاوی تریپتوفان مانند اسپیرولینا می تواند در حل مشکلات خلقی و بهبود سلامت روان نقش مهمی داشته باشد.

 خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی قوی

فیکوسیانین یک ترکیب شیمیایی فعال است که خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی قدرتمندی از خود نشان می دهد. این ماده آنتی اکسیدان به مقدار فراوان در اسپیرولینا وجود دارد و باعث ایجاد رنگ منحصر به فرد سبز آبی در آن شده است.

رادیکال های آزاد موجود در بدن یک خطر بالقوه برای بدن هستند و می توانند علاوه بر ایجاد بیماری های مختلف به DNA سلول های بدن حمله کرده و به آن آسیب بزند. چیزی که در ادامه باعث بروز سرطان های مختلف در بدن می شود.

فیکوسیانین به عنوان یک ماده آنتی اکسیدان قوی در اسپیرولینا از فعالیت رادیکال های آزاد در بدن محافظت می کند.

 در درمان کم خونی موثر است

اشکال مختلفی از کم خونی وجود دارد که کاهش هموگلوبین یا گلبول های قرمز رایج ترین نوع آن می باشد. کم خونی یک مشکل رایج در بزرگسالان است که منجر به ضعف و خستگی طولانی مدت می شود.

بررسی ها نشان می دهد مکمل های اسپیرولینا می تواند میزان هموگلوبین گلبول های قرمز خون را افزایش داده و عملکرد ایمنی بدن را بهبود بخشد.

 افزایش قدرت و استقامت عضلات

آسیب اکسیداتیو ناشی از ورزش مهم ترین علت در خستگی عضلات می باشد. اسپیرولینا به علت داشتن خواص آنتی اکسیدانی می تواند به ورزشکاران و افراد فعال جسمی کمک کند تا این آسیب را به حداقل برساند.

 بهبود عملکرد کبد با اسپیرولینا

پروتئین و ویتامین های مختلف در سلامت کبد و بهبود عملکرد آن نقش مهمی دارند. به گونه ای که کمبود آن ها می تواند باعث ایجاد اختلال در عملکرد کبد یا از کار افتادن آن گردد. اسپیرولینا حاوی مقادیر زیادی ویتامین و پروتئین می باشد که سلامت کبد را موجب می شود.

هم چنین اسپیرولینا حاوی مقادیر زیادی پتاسیم می باشد. پتاسیم نقش مهمی در تولید آنزیم های کبدی بازی می کند. علاوه بر این خاصیت پاکسازی و آنتی اکسیدانی که اسپیرولینا از خود نشان می دهد باعث بهبود بیماری های کبدی و مشکلات آن می گرد.

اسپیرولینا چیست و چه خواصی دارد؟

 قرص اسپیرولینا مفید برای سلامت پوست

وجود ویتامین های مختلف در اسپیرولینا باعث درخشانی و رطوبت پوست می گردد. وجود ترکیبات آنتی اکسیدانی مختلف در اسپیرولینا از فعالیت رادیکال های آزاد در پوست جلوگیری کرده و روند پیر شدن و چروک شدن پوست را به تاخیر می اندازد. هک چنین به علت وجود مقادیر زیاد GLA در اسپیرولینا اکسیژن رسانی به پوست افزایش می یابد و حالت کشسانی پوست بهبود پیدا می کند.

ما در فایل دی جدیدترین آموزش ها را برای شما فراهم نموده ایم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *