27 فوریه, 2024
راهنمای عکاسی : چه زمانی باید از فلش استفاده کنیم؟

راهنمای عکاسی : چه زمانی باید از فلش استفاده کنیم؟

راهنمای عکاسی : چه زمانی باید از فلش استفاده کنیم؟ : بدون هیچ شکی فلاش دوربین روی کیفیت نهایی عکس‌ها تاثیر می‌گذارد، اما این تاثیر می‌تواند مثبت یا منفی باشد. اگر می‌خواهید بدانید چه زمانی باید از فلاش دوربین یا گوشی در عکاسی استفاده کنید، تا پایان این مقاله همراه دیجیاتو باشید.

چرا از فلاش دوربین یا گوشی استفاده نکنیم؟

اکثر ما تا به امروز برای عکس گرفتن از فلاش استفاده کرده‌ایم و همانطور که می‌دانیم می‌تواند بطور چشمگیری کیفیت تصاویر را کاهش دهد. سوژه‌های نزدیک به فلاش بسیار روشن می‌شوند و پس زمینه تاریک باقی می‌ماند. افرادی هم که داخل عکس هستند، مات و مبهوت یا حتی وحشت‌زده به نظر می‌رسند.

با وجود چنین مشکلاتی، اگر در یک محیط سربسته با نور کم مجبور به عکاسی باشید، حتما به سراغ فلاش گوشی یا دوربین می‌روید چون ظاهرا چاره‌ای جز این ندارید. با این وجود در زمان استفاده از فلاش دوربین یا گوشی می‌توانید برای کاهش تاثیر منفی آن روی خروجی، به نکاتی توجه کنید.

چه زمانی از فلاش استفاده کنیم؟
فلاش یکی از ابزارهای در دسترس عکاسان محسوب می‌شود. گوشی‌های هوشمند یا دوربین‌ها با استفاده از حالتی به نام «فلاش خودکار» شما را به استفاده از این ابزار تشویق می‌کنند، با این حال باید بطور هوشمند به سراغ آن بروید، اما چه زمانی باید از فلاش استفاده کنید؟

زمانی که گزینه دیگری ندارید
در موقعیتی که به ابزارهای مورنیاز یا ایده‌آل‌ خود دسترسی ندارید، آخرین راه باید استفاده از فلاش باشد. با این حال پیش اینکه به سراغ فلاش دوربین یا گوشی موبایل بروید، ابتدا موارد زیر را بررسی کنید:

حالت شب که البته شرکت‌های مختلف نام متفاوتی را برایش انتخاب می‌کنند، اولین ایستگاه باید باشد. این حالت با استفاده از هوش مصنوعی می‌تواند نتایج خارق‌العاده‌ای را در نور کم ثبت کند. در اکثر مواقع این حالت خروجی بهتری نسبت به زمان استفاده از فلاش در اختیارتان قرار می‌دهد.
در مرحله بعدی کنترل‌های اکسپوژر یا نوردهی را دستکاری کنید. برای بهبود کیفیت تصاویر در محیط‌های تاریک به سراغ کاهش سرعت شاتر، دریچه دیافراگم عریض‌تر و ISO بالاتر بروید. در اکثر مواقع با چنین اقداماتی، نتیجه نهایی بهتر از زمان استفاده از فلاش خواهد بود.
برای سرعت پایین شاتر از یک سه پایه عکاسی استفاده کنید. اگر می‌خواهید از منظره با نور کم عکس بگیرید، سه پایه باید اولین ابزاری باشد که می‌خرید و البته یک فلاش هم نمی‌تواند کل صحنه را روشن کند.
در پایان نور طبیعی یا محیطی را بررسی کنید. استفاده از منابع نور محیطی، باعث ثبت تصاویر طبیعی‌تری می‌شود. اگر در یک محیط سربسته هستید، می‌توانید به سراغ نور پنجره یا لوازم روشنایی موجود در آن بروید. در محیط‌های بیرونی، نور خیابان و ویترین روشن مغازه‌ها هم عملکردی بهتر از فلاش دارند.

البته گزینه دیگری هم پیش روی‌تان قرار دارد: اگر می‌دانید نتیجه نهایی رضایت‌بخش نیست، اصلا عکس نگیرید. با این وجود اگر هیچ کدام از گزینه‌های بالا را ندارید و اینکه مجبورید عکس بگیرید، باید از فلاش دوربین یا گوشی استفاده کنید.

راهنمای عکاسی : چه زمانی باید از فلش استفاده کنیم؟

چه زمانی باید از فلش استفاده کنیم؟

زمانی که به سرعت شاتر بالا نیاز دارید
برخی مواقع برای اینکه تصویر مدنظرتان را بگیرید، به سرعت شاتر بالاتری نسبت به چیزی که نور موجود به شما اجازه می‌دهد، نیاز دارید. معمولا زمانی که به دنبال ثبت یک واقعه سریع باشید، چنین کاری را انجام می‌دهید و در چنین شرایطی، یک فلاش می‌تواند بسیار کاربردی باشد و تصاویر چشم‌نوازی را در اختیارتان قرار دهد.

با این وجود باید به چنین موضوعی توجه داشته باشید که این زمان، یکی از پیچیده‌ترین مواقع برای استفاده از فلاش محسوب می‌شود. فوکوس خودکار همیشه رابطه خوبی با فلاش دوربین ندارد و به خصوص می‌تواند در شرایط نوری ضعیف دردساز شود. در این زمان بهترین گزینه اغلب فوکوس دستی است.

هنگامی که هوا کاملا آفتابی است
برخی مواقع فلاش تنها در محیط‌های تاریک کارایی ندارد و می‌توانید از آن برای محیط‌های بسیار روشن هم استفاده کنید. در روزهای آفتابی که هوا بسیار روشن است، نور طبیعی سایه‌های نه چندان مناسبی برایتان به همراه می‌آورد. به همین دلیل زمانی که می‌خواهید تصویر پرتره بگیرید، به دنبال سایه یک درخت یا ساختمان باشید.

اگر سایه‌ای در نزدیکی شما نبود، می‌توانید برای اضافه کردن نور و از بین بردن سایه‌های نامناسب از فلاش استفاده کنید. استفاده از فلاش در چنین شرایطی در برخی زمینه‌ها محبوبیت بالایی دارد و می‌توانید با این تکنیک تصاویر طبیعی بگیرید.

ثبت تصاویر گروهی دشواری‌های مخصوص به خود را دارد؛ تمام افراد همزمان به دوربین نگاه نمی‌کنند، زمانی که می‌خواهید دکمه شاتر را فشار دهید شروع به حرکت می‌کنند و البته برای همیشه کنار هم نمی‌مانند تا یک تصویر مناسب بگیرید. اگر یک عکاس هستید، به احتمال زیاد چندین بار با این مشکلات مواجه شده‌اید.

در چنین شرایطی و زمانی که نمی‌توانید نور یا موقعیت افراد را کنترل کنید، می‌خواهید در سریعترین زمان ممکن عکس بگیرید. اگر به دنبال ثبت تصاویر گروهی از دوستان‌تان هستید، از فلاش استفاده کنید. اگرچه با اینکار بهترین عکس را نمی‌گیرید، اما افراد در آن مناسب به نظر می‌رسند.

هنگامی که می‌خواهید از فلاش استفاده کنید
اگرچه در همان ابتدا مقاله گفتیم که استفاده از فلاش در بسیاری از مواقع به بهبود کیفیت تصاویر کمکی نمی‌کند، اما شاید برخی مواقع بخواهید به سراغ آن بروید. در حقیقت خودتان تصمیم می‌گیرید که برای راحتی کارتان یا اینکه فکر می‌کنید خروجی جذاب‌تر می‌شود، از فلاش دوربین یا گوشی استفاده می‌کنید. در بدترین شرایط، کیفیت تصویر نهایی به اندازه‌ای بد می‌شود که آن را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک نمی‌گذارید.

نکاتی برای استفاده از فلاش دوربین
اگر تصمیم‌تان این شد که از فلاش استفاده کنید، با رعایت چندین نکته می‌توانید خروجی بهتری را تجربه کنید.

فلاش روی دوربین و مستقیم بدترین نتیجه را به شما می‌دهد و استفاده از آن کاملا مشخص می‌شود. اگر می‌توانید، از یک فلاش خارجی و جدا از دوربین استفاده کنید تا زاویه نور را تغییر دهید، با اینکار خروجی بهتری خواهید داشت.

اگر در یک محیط سربسته قرار دارید، می‌توانید از دیواری برای بازتاب نور فلاش استفاده کنید تا زاویه‌اش تغییر کند و پخش شود.

متاسفانه این نکات تنها در زمانی که از دوربین به همراه فلاش جداگانه استفاده می‌کنید، کارایی دارند. اگر برای عکاسی به سراغ گوشی می‌روید، کنترل زیادی روی فلاش نخواهید داشت، با این حال چندین نکته هم برای چنین وضعیتی وجود دارد.

از سوژه‌ها فاصله بگیرید، چرا که اگر سوژه‌ها خیلی به فلاش نزدیک باشند، زیادی روشن می‌شوند. با توجه به این موضوع با فاصله گرفتن، خروجی بهتر می‌شود.

اگر زمان دارید، شرایط مختلف را با فلاش امتحان کنید و نحوه ثبت بهترین عکس با آن را یاد بگیرید. هرچقدر با استفاده از فلاش آشنایی داشته باشید، خروجی بهتری در اختیارتان قرار می‌گیرد.

آموزش کاهش حجم عکس بدون افت کیفیت

ما در فایل دی جدیدترین آموزش ها را برای شما فراهم نموده ایم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *