25 ژوئیه, 2024

5 شهر کوچک ایران که باید آنها را بشناسید

5 شهر کوچک ایران که باید آنها را بشناسید.

با 5 شهر کوچک ایران در مجله خبری فایل دی آشنا شوید

تقسیم بندی جغرافیایی ایران به گونه ای است که هر چه به شمال و غرب کشور نزدیکتر می شویم، تعداد شهرها و استان ها افزایش یافته و فاصله آن ها از یکدیگر کم می شود. برخی از این شهرها بر خلاف مساحت اندکشان، بسیار حائز اهمیت بوده و دارای جاذبه های گردشگری بسیاری هستند. در ادامه نگاهی داریم به ۵ مورد از کوچکترین شهرهای ایران که مساحت همه آن ها جمعا کمتر از ۱۰۷ کیلومتر مربع است.

۵. بجنورد

مساحت: ۲۶٫۰۶ کیلومتر مربع

بجنورد، مرکز استان خراسان شمالی بوده و به لحاظ جغرافیایی با شهرهای اسفراین، آشخانه و شیروان همسایه است. این شهر کوچک که در ارتفاع ۱۰۷۰ کیلومتری از سطح دریا قرار گرفته، از شمال، غرب و جنوب به ترتیب توسط رشته کوه های کپه داغ، آلاداغ و البرز احاطه شده است. مناطق دیدنی بسیاری در بجنورد وجود دارند که از میان آن ها می توان به گردشگاه بش قارداش، حسینیه جاجرمی، عمارت تاریخی و آیینه خانه سردار مفخم اشاره کرد.

 

۴. بیرجند

بیرجند

بیرجند

مساحت: ۲۳٫۸۳ کیلومتر مربع

پس از تقسیم استان خراسان به سه بخش مجزا در سال 1383، شهر بیرجند رسما به عنوان مرکز استان خراسان جنوبی معرفی شد. بیرجند یک شهر کوهستانی است که به واسطه داشتن دره های سرسبز و حاصلخیز، کشاورزی در آن رونق فراونی دارد. گندم، جو، پنبه، زعفران و زرشک از جمله مهم ترین محصولات زراعی در این منطقه هستند. بیرجند با مساحت بالغ بر ۲۳٫۸۳ کیلومتر مربع، بدون شک یکی از کوچکترین شهرهای ایران به شمار می رود؛ اما با این حال جاذبه های گردشگری بسیاری را در خود جای داده که شاید معروف ترین آن ها عمارت کلاه فرنگی و قلعه فورگ باشد.

۳. شهرکرد

مساحت: ۲۲٫۳۱ کیلومتر مربع

شهرکرد مرکز استان چهارمحال و بختیاری است که عمدتا در شمال رشته کوه زاگرس گسترش یافته است. این شهر بیش از ۲۳۰۰ متر از سطح آب فاصله دارد؛ در همین راستا به آن لقب بام ایران را داده اند. شهرکرد دارای تابستان های معتدل و زمستان های بسیار سرد است. تا جایی که دمای آن گاهی به زیر ۳۰- درجه سانتی گراد نیز می رسد. یکی از مشهورترین اماکن تاریخی این شهر، قلعه دزک است که از زمان حکومت قاجار بر جای مانده و معماری خیره کننده ای دارد. البته جاذبه های طبیعی شهر نیز سالانه نظر گردشگران بسیاری را به سمت خود جلب می کند.

۲. ایلام

مساحت: ۱۷٫۷۳ کیلومتر مربع

ایلام یکی دیگر از کوچکترین شهرهای ایران بوده که توسط کوه ها و ارتفاعات جنگلی احاطه می شود. برخی معتقدند این شهر بخشی از قلمرو حکومت ایلامیان بوده است. ایلام که در ارتفاع ۱۴۲۷ متری از سطح آب قرار گرفته، از غرب به کشور عراق منتهی می شود و از این حیث، اهمیت بسیاری برای زائرین دارد. قلعه والی، قلعه چورا، تپه پنجه کبود و قلعه قیران، تنها بخشی از آثار دیدنی این شهر تاریخی و زیبا هستند.

۱. سمنان

مساحت: ۱۶٫۶۳ کیلومتر مربع

شهر سمنان با مساحت بالغ بر ۱۶٫۶۳ کیلومتر مربع در جایگاه نخست فهرست کوچکترین شهرهای ایران قرار می گیرد. شهر زیبای سمنان از شمال به سلسله جبال البرز و از جنوب به دشت کویر منتهی می شود. این منطقه عموما دارای آب و هوای خشک و معتدل است؛ اما بادهای کویری و غربی نیز بر شرایط جوی آن تاثیر می گذارند.

علاوه بر جاذبه های گردشگری طبیعی، کاروانسراها و مساجد بسیاری در سراسر شهر دیده می شوند که همگی جزو آثار تاریخی و ارزشمند ایران هستند. دروازه ارگ سمنان نیز یکی از آثار به جا مانده از زمان قاجار است و به نوعی نماد اصلی شهر به شمار می رود.

ما در فایل دی جدیدترین آموزش ها را برای شما فراهم نموده ایم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *