16 May, 2021
گرانترین نان در ایران

گرانترین نان در ایران

گرانترین نان در ایران

شاید همه ما بر این باور باشیم که قیمت نان در ایران بسیار پایین می باشد ولی قیمت یک نان برای دولت هزینه زیادی در بر دارد در این مطلب به بررسی این قیمت تمام شده نان می پردازیم تا پی ببریم که چرا قیمت نان در ایران بسیار بالا می باشد.

مشاور سازمان ملی استاندارد مدعی شد، ایران گران ترین نان دنیا را دارد.

غلامرضا کاظم پور با بیان اینکه حذف خمیر ترش و روند تخمیر آرد و جایگزین شدن جوش شیرین در نان سبب بی کیفیتی این محصول است، گفت: مخلوط کردن چند نوع آرد گندم برای تولید نان و انجام غیر استاندارد مراحل تولید آرد و انتقال آن به نانوایی ها و تبدیل آن به نان از دیگر دلایل عمده تولید نان بی کیفیت است.

وی با اشاره به اینکه طبق اعلام وزارت بهداشت، سبوس مخلوط در آرد ماده مغذی و مفید است گفت: برداشت اشتباه نانوایان باعث شده است به نحوی آرد سبوس که به دلیل وجود کپک و فلزات سنگین حتی برای خوراک دام نیز مناسب نیست بر روی نان پاشیده شود.

گرانترین نان در ایران

گرانترین نان در ایران

گرانترین نان در ایران

مشاور سازمان ملی استاندارد با بیان اینکه برای تغییر این وضعیت، استاندارد ویژه ای تدوین شده است ادامه داد: در این استاندارد که استاندارد ۱۰۴ است وضعیت گندم و فرآورده های آن برای تولید نان با کیفیت مشخص شده است.

کاظم پور جدول پاکی را که معیار خرید گندم در آن درج شده است، جدولی غیر استاندارد و غیر علمی دانست و افزود: چالش ما در سازمان ملی استاندارد جایگزین کردن استاندارد ۱۰۴ بجای جدول پاکی است که در صورت تحقق، اولین قدم برای افزایش کیفیت خمیر محسوب می شود.

وی با اشاره به اینکه مکلف نشدن نانوایان به تخمیر نان مانع افزایش کیفیت آن خواهد شد گفت: درصد نانوایی های سنتی بهداشتی ۱۶/۸ درصد است.

کاظم پور افزود: از بیش از ۸۰ هزار نانوایی در سراسر کشور، ۵۰/۱ درصد نمک را در حد مجاز استفاده­ می کنند، ۴۳ درصد فاقد مواد افزودنی غیر مجاز هستند، فقط ۱۷/۲ درصد بهداشت فردی و ۱۵/۵ درصد بهداشت ابزار و تجهیزات را رعایت می کنند.

مشاور سازمان ملی استاندارد قیمت خرید تضمینی گندم را از سوی دولت ۱۴۰۰ تومان اعلام کرد و گفت: این رقم در دنیا ۷۰۰ تومان برای هر کیلو گرم است.

وی با اشاره به هزینه حمل و ذخیره سازی گندم و هزینه تبدیل آن به آرد از سوی دولت ادامه داد: هر کیلو آرد بدون اعمال این هزینه ها در هر کیلوگرم ۸۰۰ تومان به نانوا فروخته می شود.

کاظم پور نان ایرانی را گرانترین نان دنیا دانست و گفت: نان در تهران بین ۳۴۰۰ تا ۶ هزار تومان فروخته می شود در حالی که آرد آن کیلویی ۸۰۰ تومان خریداری شده است.

وی گران شدن نان را بی علت اعلام کرد و ادامه داد: طبق برنامه ریزی های شده نان باید بصورت کیلویی عرضه شود.

مشاور سازمان ملی استاندارد و میزان مصرف گندم را در کشور ۱۰ میلیون تن اعلام کرد و افزود: قیمت آرد از کارخانه ۸۳۰ تومان و بر اساس درصد سبوس آن تعیین می شود.

وی با بیان اینکه کارخانه های تولید آرد سبوس را جدا کرده و با قیمت بالا به دامداران می فروشند ادامه داد: بر اساس استاندارد برای نان سنگک، آرد باید بصورت کامل فروخته شود در حالیکه این استاندارد را نتوانستیم نهادینه کنیم.

کاظم پور در خصوص وزن مصوب برای چانه های نان گفت: چانه نان سنگک باید ۶۵۰ گرم، نان تافتون ۲۰۰ و ۲۵۰ گرم، نان بربری ۵۰۰ گرم و نان لواش باید ۱۶۰ گرم باشد.

ما در فایل دی جدیدترین آموزش ها را برای شما فراهم نموده ایم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *