17 ژوئن, 2024

ویژگی های خاص فصل دوم شهرزاد

ویژگی های خاص فصل دوم شهرزاد از زبان حسن روح پروری

سریال شهرزاد یکی از پرطرفدارترین سریال هایی که در دهه اخیر ساخته شده است . فصل اول این سریال با استقبال

بی نظیر مخاطبان روبرو شد. وفصل دوم آن الان در حال پخش می باشد که این هفته قسمت 9 از فصل دوم این سریال

عرضه میگردد پا صحبت طراح صحنه این سریال نشستیم تا از ویژگی های و تفاوت های لوکیشن های این فصل با فصل

قبل این سریال جویا شویم.

حسن روح‌پروری طراح صحنه  درباره تعدد لوکیشن‌های سریال «شهرزاد» و تفاوت‌های فصل دوم این سریال با فصل گذشته اظهار کرد: در فصل اول ما حدود ۵۰ لوکیشن اصلی داشتیم که در فصل دوم به ۱۵۰ لوکیشن افزایش یافت؛ در واقع در فصل دوم جذابیت‌های بصری برای مخاطب از طریق تعدد لوکیشن‌ها ایجاد شد. چرا که از نظر زمانی فاصله چندانی میان فصل اول و دوم وجود ندارد و به همین خاطر هم برای اینکه کار از یک دستی خارج نشود، نمی‌توانیم تغییرات فاحشی را در لوکشین‌ها ایجاد کنیم و چیدمان و طراحی ما بر همان روال اولیه است.

او درباره لوکیشن‌های خارجی سریال «شهرزاد»، گفت: در شهرک «غزالی» لوکشن‌های داخلی چندانی وجود ندارد و ما فقط توانستیم دو الی سه لوکشین داخلی در آنجا تصویربرداری کنیم. اما تقریباً ۸۰ درصد سکانس‌های خارجی‌ در شهرک «غزالی»، باقی در اصفهان و بخشی هم در سطح شهر گرفته شده است. از طرفی هم سکانس‌های خارجی‌ در سطح شهر عوارض دارد، چراکه معماری‌های آن دوره دستخوش تغییراتی شده است. با این وجود برای آن بخش از سکانس‌هایی که در سطح شهر گرفته شده، با عوارضی مثل لوله‌های گاز و تیر چراغ برق و … مواجه بودیم که از طریق دکور، روی آنها پوشاندیم یا بعداً آنها را حذف کردیم.

طراح صحنه سریال «شهرزاد» در پاسخ به این پرسش که برای تطابق فضاسازی سریال با آن دوره از تاریخ چقدر از مستندات و چقدر از تخیل بهره گرفتید، توضیح داد: قطعا لازمه هر کاری تحقیقات است. ما نیز پیش از فصل اول تحقیقات گسترده‌ای داشتیم و گروهی حدود دو ماه در کتابخانه مجلس شورای اسلامی، کتابخانه ملی و سازمان ثبت اسناد تحقیقات انجام دادند. بر این اساس تا آنجا که امکان داشت از تصاویر و فیلم‌های موجود استفاده کردیم و تحقیقات میدانی مثل بازدید از کاخ‌ها و امکان قدیمی هم داشتیم. در کل می‌توان گفت که برای طراحی صحنه از سه منبع کتابخانه‌ای، بصری و میدانی الهام گرفتیم تا طراحی‌هایمان به مستندات نزدیک‌تر باشد.

ما در فایل دی جدیدترین آموزش ها را برای شما فراهم نموده ایم

1 یک پینگ

  1. پینگ بک: عکس جالب بازیگران سریال شهرزاد | فایل دی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *