19 آوریل, 2024

معیار های انتخاب بهترین همسر

معیارهای اصلی برای انتخاب همسر چیست؟

بیشترین مشکلاتی که در زندگی مشترک به وجود می آید به خاطر این است که  دختر و پسر ، همسر مناسب خود را انتخاب نکرده اند و پس از چند سال زندگی متوجه می شوند این دو مناسب یکدیگر نبوده اند. پس جا دارد برای آن وقت بگذاریم و با مطالعه بهترین همسر را برای خود انتخاب کنیم.

تناسب خانوادگی

در  انتخاب همسر  معقول نیست شما بگویید «من می خواهم با این فرد زندگی کنم و کاری با خانواده اش ندارم» چرا که این فرد جزیی از همان خانواده و فامیل و شاخه ای از همان درخت است. این شاخه، از ریشه همان درخت تغذیه کرده؛ مسلم است که بسیاری از صفات اخلاقی، روحی، عقلی و جسمی آن خانواده و فامیل از راه وراثت و تربیت و محیط به این فرد منتقل شده است، این فرد در دامن همان خانواده بزرگ شده است.

به عنوان نمونه مثلا اگر در خانواده شما تحصیل یک ارزش است، در خانواده فرد مقابل نیز تحصیل یک ارزش باشد و ضد ارزش محسوب نگردد.

بهترین همسر چه ویژگی هایی دارد

بهترین همسر

دین و مذهب

انسان متدین، همسری متدین می خواهد، اگر یکی متدین و دیگری بی دین و بی قید باشد، خوشبخت نخواهند شد. بنابراین از این لحاظ باید فردی را انتخاب کنید که همانند شما فکر کند.

متون دینى ما، اولین و مهم‏ترین ملاک در انتخاب همسر را دیندارى معرفى کرده است.
کسانى که درصدد انتخاب همسر هستند باید ایمان و دیندارى را به عنوان شرط اصلى و ضرورى محسوب بدارند و براى یافتن آن کمال سعى و جدیت را به عمل آورند

امام صادق(ع) مى‏فرماید: «اگر مرد با زنى براى جمال یا مال ازدواج کند به همین امر واگذار مى‏شود ولى اگر براى دیندار بودن او ازدواج کند خدا مال و جمال را نیز نصیبش میگرداند.»

 

تفکر و عقل

بعد از دیندارى، عقل و زیرکى از مهم‏ترین معیار و ملاک بهترین همسر محسوب می شود، اداره و تداوم و پیمودن راه راست و حل مشکلات زندگى یار آسانى نیست اگر همسران با هم تفاهم داشته باشند و موقعیت یکدیگر و شرایط و امکانات زندگى را خوب درک کنند، م‏ی توانند زندگى را بر پایه صحیحى استوار سازند و به انجام وظیفه مشغول باشند.

امام صادق(ع) مى‏فرماید: «العقل دلیل المؤمن؛ عقل دلیل و راهنماى مؤمن است.» از این روایات بخوبى استفاده می شود که عقل و هوش از بزرگترین معیارها و ملاک هایى است که در انتخاب بهترین همسر باید مورد توجه دختر و پسر باشد.

 

پاکدامنی

از جمله ملاک هاى بسیار مهم و ضرورى در انتخاب  بهترین همسر، عفت و پاکدامنى است.

ما در فایل دی جدیدترین آموزش ها را برای شما فراهم نموده ایم

2 یک پینگ

  1. پینگ بک: پولدارترین زن و شوهرهای جهان | فایل دی

  2. پینگ بک: تست پیدا کردن بهترین همسر | فایل دی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *