7 May, 2021
تاثیر باروری ابرها در کشور

تاثیر باروری ابر‌ها در کشور

تاثیر باروری ابر‌ها در کشور

کارشناس سازمان هواشناسی با اشاره به تاثیرگذاری باروری ابر‌ها در کشور گفت: اگر این مهم با کارشناسی و دقت صورت گیرد به تولید ثروت برای کشور می‌پردازد، اما اگر غیر کارشناسی باشد موجب عدم بارش‌های نرمال و حتی سیلاب در مناطق دیگر می‌شود.

امین حسین نقشینه درباره باروری ابر‌ها و اجرای این مهم در کشور اظهار کرد: باروری ابر‌ها در کشور شدنی است و طی سال‌های متمادی این طرح در سایر نقاط دنیا نیز انجام می‌گیرد.

وی افزود: کشور ما نیز دانش باروری ابر‌ها را دارد و در برخی شهر‌ها تشکیلاتی در این زمینه وجود دارد که قطعاً این رویکرد با اجرای مناسب و کارشناسی، اثرات مثبتی برای کشور به‌دنبال دارد.

این کارشناس هواشناسی کشور با بیان اینکه باروری ابر‌ها روی بارش‌ها اثرگذار می‌شود، گفت: باروری به معنای آن است که اگر شرایط مهیا باشد و ابر‌ها بر اثر عبور سیستم کم فشار یا موج بارشی به وجود بیایند به تزریق و باروری ابر‌ها مبادرت ورزیم.

نقشینه ادامه داد: نحوه تزریق و باروری در ابتدا این است که کارشناسان ذیربط با تزریق ذرات جاذب الرطوبه به داخل ابر موجبات فراهم شدن قطرک‌هایی به صورت مصنوعی با ایجاد هسته‌های متراکم را ایجاد می‌کنند؛ بنابر ادامه یافتن این فرآیند شاهد بارورسازی ابر‌ها خواهیم بود.

باروری ابر‌ها

باروری ابر‌ها

وی توضیح داد: در حقیقت باید در ابتدا ابر‌های متراکم و باران‌زا وجود داشته باشند تا با تزریق هسته‌های بارشی درون آن‌ها بتوانیم بارش بیشتر را داشته باشیم.

کارشناس هواشناسی کشور تصریح کرد: با این روش بارورسازی ابرها، حدود ۲۰ درصد به میزان بارش‌هایی که قرار است در یک منطقه ایجاد شود، اضافه خواهد کرد.

به گفته نقشینه، همچنین می‌توان بارش‌ها را خارج از منطقه‌ای که قرار است ببارد، فرونشاند و برنامه‌ریزی‌هایی در این زمینه ارائه کرد که این مهم نیز باید با بررسی‌های کارشناسی انجام گیرد.

وی افزود: باروری ابر‌ها باید با نظر کارشناسان هواشناسی انجام شود تا شاهد وقایع مثبت و اثرگذار باشیم و اگر در این موضوع کار‌های کارشناسی نباشد، شاهد نتیجه عکس خواهیم بود.

این کارشناس هواشناسی کشور افزود: نتیجه عکس به معنای این است که بارش‌ها به جای افزایش می‌تواند کاهش یابد و موجب عدم بارش نرمال شود.

نقشینه افزود: عدم کارشناسی در باروری می‌تواند موجب تغییر نامناسب نقطه بارش شود؛ یعنی شما در نقطه‌ای که نمی‌خواهید شاهد بارش‌های شدید باران هستید و احتمال سیلاب و خسارات نیز پدید می‌آید.

وی تصریح کرد: باروری ابر‌ها یک کار علمی است و اگر با دانش صورت گیرد می‌تواند به تولید ثروت و انرژی دامن بزند.

این کارشناس هواشناسی، باران و آب را نوعی ثروت دانست و تاکید کرد: بسیاری از کشور‌های دنیا که به باران احتیاج دارند از روش‌های باروری ابر‌ها بهره می‌گیرند که البته این طرح هزینه‌هایی را هم در بردارد، اما اثرات آن به مراتب مثبت‌تر خواهد بود.

ما در فایل دی جدیدترین آموزش ها را برای شما فراهم نموده ایم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *