7 May, 2021
آثار باستانی که به زودی از بین می روند

آثار باستانی که به زودی از بین می روند

میراث جهانی فقط به یک کشور، فرهنگ و ملت تعلق ندارد و همان‌طور که از نامشان پیدا است، متعلق به تاریخ بشریت هستند. متاسفانه برخی از حکومت‌ها توجه زیادی به این آثار تاریخی ندارند و هزینه‌ی لازم را خرج آنها نمی‌کنند. گاهی هم فقط بی‌توجهی حکام دلیل نابودی این آثار نیست و جنگ و طبیعت هم می‌توانند بسیار مخرب باشد. با ما همراه باشید تا برخی از آثار تاریخی در خطر را شاید برای آخرین بار ببینید و بشناسید.

همان‌طور که گفتیم بشر، جنگ و طبیعت می‌توانند سه عامل مخرب برای بناهای تاریخی و میراث جهانی باشند و وجود و حیات آن‌ها را در خطر جدی بیاندازند. در ادامه از چند اثر تاریخی رو به نابودی خواهیم گفت که اگر به آن‌ها رسیدگی نشود، خیلی زود هیچ اثری از آن‌ها باقی نخواهد ماند.

آثار باستانی که به زودی از بین می روند

آنی، ترکیه

شهر قرون وسطایی آنی، زمانی یکی از مدرن‌ترین و فوق‌العاده‌ترین شهرهای دنیا و مرکز هنر و فن‌آوری بوده است. زمانی تعداد ساکنان این شهر به ۲۰۰۰۰۰ نفر می‌رسید و زندگی در جای جای آن جریان داشت. اما پس از حمله‌ی مغول‌ها در سال ۱۲۲۶، آنی خالی از سکنه شد و به مدت ۶۰۰ سال در تنهایی خود به انزوا فرو رفت. زلزله و عملیات استخراج از معادن، آنی را بیش از پیش در معرض نابودی قرار داده است.

اورشلیم قدیم، فلسطین

آثار باستانی که به زودی از بین می روند

کمیته‌ی میراث جهانی، اورشلیم قدیم را جز میراث جهانی در خطر نابودی می‌شناسد. این شهر که در قرن هفتم هجری ساخته شده دارای ۲۲۰ اثر تاریخی است.

کاخ هشام، شمال اریحا

ما در فایل دی جدیدترین آموزش ها را برای شما فراهم نموده ایم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *