17 ژوئن, 2024
آبشار استهبان بهترین تصمیم برای سفر در تعطیلات نوروز

آبشار استهبان بهترین تصمیم برای سفر در تعطیلات نوروز

آبشار استهبان ، در شهرستان استهبان فارس می باشد . آبشار استهبان یکی از زیباترین آبشارهای فارس است. این آبشار در سال ۱۳۳۵ خورشیدی به همت حقیقت بخشدار آن زمان استهبان و به معماری حاج حسین بنا (معمارپور) و سنگ تراشی حاج احمد علی دژ ساخته شده است.

دارای شانزده پله می باشد که با ریزش مداوم آبی زلال و گوارا که از چشمه های کوههای استهبان جاری می شودعلاوه برا این آبشار ،آبشار های متعدد دیگری نیز در نزدیکی همین آبشار وجود دارد یکی دیگر از این آبشار ها آبشار 22بهمن می باشد . این آبشار ها بصورت دنباله دار در پشت سر یکدیگر واقع شده اند .

آن چیزی که آبشار استهبان را ازسایر آبشار ها و چشمه سارها متمایز می کند موقعیت قرار گیری آن است برای مثال در استان فارس آبشار مارگون هم می باشد که در شهرستان سپیدان واقع شده است ولی برای رسیدن به آن باید مسیر طولانی با خودرو و پای پیاده طی کرد ولی آبشار استهبان درست در وسط شهر قرار دارد واگر کمی از این آبشار به سمت بالا حرکت کنید با چشمه های متععدد زیادی مواجه می شوید که همه ساله گردشگران زیادی را از سراسر ایران برای دیدن آن به آین شهرستان سفر می کنند این آبشار در سمت جنوبی استهبان در حاشیه بلوار قرار دارد.

مسافرانی که راهی طولانی در پیش دارند و عازم سیرجان، بندرعباس، کرمان و زاهدان هستند ساعتی توقف نموده و خستگی راه را از تن بیرون می کنند. آبشار استهبان به جای آسیاب سومی و با استفاده از جدول تنوره آن در محوطه باغ ملی ساخته شده است. شهرستان استهبان در 165 کیلومتری جنوب شرقی شیراز واقع شده ‏است و انجیرستان های بزرگ آن چشم اندازی منحصربه فردی در استان فارس ‏دارد.‏

آبشار استهبان بهترین تصمیم برای سفر در تعطیلات نوروز

آبشار استهبان بهترین تصمیم برای سفر در تعطیلات نوروز
در گذشته، مردم استهبان با استفاده از شیب تند زمین و آب فراوانی که از چشمه های «قهری»، «پازهری»، «مرخنه» و «بک بکو» سرازیر می شده و آنها را به یک جدول اصلی هدایت می کرده اند. یازده آسیاب آبی در مسیر این آبها تعبیه کرده اند که خوشبختانه هشت تای آنها سالم و پابرجاست که در حال حاضر فقط دوتای آنها (آسیاب هشتمی و نهمی) هنوز به کار است و سنگش می چرخد، ولی به جای گندم، جو، ذرت، الم و حنا، سنگ را پودر می کند و به مصرف تهیه سفید آب حمام رسانیده می شود.

بعضی از این آسیاب ها دو تنوره ای بود و بالطبع دو دستگاه آرد کننده کار می کرد. ارتفاع تنوره ها متغیر است و بلندای آنها حدود 10 متر الی 12 متر می باشد طول جدول تنوره ها بستگی به شیب زمین دارد، آسیاب یازدهمی بیش از 2 الی 3 متر جدول ندارد، هرچه شیب ملایم تر می شده است جدول تنوره طولانی تر است.

همگی آنها از سنگ و ساروج ساخته شده اند. آبشار فعلی استهبان جای سومین آسیاب را اشغال کرده است. ولی جایش را به حمام مرتضی خان و آسیاب دومی ساختمان بانک صادرات به جایش نشسته است. در تابستان هوای مرطوب و فرح بخش باغها و سایه خنک درختان بر دیواره تنوره ها و جدول آسیاب و نمناکی دیواره ها، آنچنان لطافت و زیبای به ارمغان می آورد که انسان می خواهد تن خسته و قلب افسرده اش را برخنکای سبزینه و گلسنگ ها و پرسیاوشان دیواره ها بچسباند تا کدورت ذهن و تیرگی دلش را صیقل دهد.

پس اگر قصد سفر به استان فارس و جنوب کشور را دارید این منطقه زیبا و دیدنی را از دست ندهید . اونهایی که هنوز نمیدونن توی تعطیلات عید نوروز کجا برن که نه سرد هوای شما رو داشته باشه و نه گرمی هوای جنوب و یک طبیعت بکر و زیبا رو بخوان آبشار استهبان و شهر استهبان رو فراموش نکنید .

از دیگر مناطق گردشگری و زیبای فارس می توان به منطقه گردشگری رودبال استهبان و سد رودبال استهبان اشاره نمود

ما در فایل دی جدیدترین آموزش ها را برای شما فراهم نموده ایم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *